logoPOlogoSejmlogoPlogoEPL

logoPO

kwiecień 2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

luty 2018

 

ZMIANY W DYREKTYWIE O EUROPEJSKIM SYSTEMIE HANDLU EMISJAMI GAZÓW CIEPLARNIANYCH (ETS)

 

Parlament Europejski w dniu 6 lutego 2018 roku przyjął zmiany w dyrektywie o europejskim systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych (ETS). Dyrektywa obowiązuje w 28 krajach Unii Europejskiej, a także w takich krajach jak: Islandia, Lichtenstein i Norwegia.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

styczeń 2018

 

DEFICYT WĘGLA NA SKŁADOWISKACH

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe zmieniają się wartości graniczne emisji zanieczyszczeń uwalnianych do atmosfery podczas spalania.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

grudzień 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

grudzień 2017

 

ZMIANY DOTYCZĄCE EMISYJNOŚCI KOTŁÓW NA PALIWO STAŁE

 

Za oknami czuć nadchodzącą zimę. Potrzebujemy znacznie więcej ciepła, aby ogrzewać mieszkania i domy. Jednakże niewielu z nas myśli o zanieczyszczeniu powietrza przez spalanie w piecach węgla.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

listopad 2017

 

REFUNDACJA OBUSTRONNEJ MASTEKTOMII Z JEDNOCZESNĄ REKONSTRUKCJĄ PIERSI

 

W listopadzie 2017 roku złożyłam interpelację skierowaną do Ministra Zdrowia w sprawie refundacji obustronnej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcja piersi. Nadeszły czasy aktywnej działalności kobiet, które zdobywają wykształcenie, realizują się w sferze zawodowej jak i rodzinnej.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

październik 2017

 

CO DALEJ Z PUSZCZĄ BIAŁOWIESKĄ?

 

Obiekt przyrodniczy jakim jest Puszcza Białowieska należy do najcenniejszych i najstarszych Parków Narodowych w Polsce. W 2014 roku całą polską część Puszczy wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

październik 2017

 

KONGRES PO

 

Decentralizacja państwa, wzmocnienie finansowe samorządów, przywrócenie filaru kapitałowego systemu emerytalnego, wyższe zarobki i emerytury – to tylko niektóre propozycje Platformy Obywatelskiej na nadchodzący maraton wyborczy.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

lipiec 2017

 

DECYZJA W SPRAWIE PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ

 

Puszcza Białowieska podlega ochronie już od 1921 roku jako Leśnictwo „Rezerwat”. Po raz pierwszy na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO pojawiła się w 1979 roku, w tym czasie wpisano około 5000 hektarów.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

lipiec 2017

 

41 SESJA KOMITETU ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO

 

Magiczny Kraków – takie miano nadano temu zabytkowemu miastu na czas trwania 41 sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

 

 

 

więcej

 

 

 

maj 2017

 

SYTUACJA W LOTOS KOLEJ

 

Zmiana Zarządu, powstanie Rady Nadzorczej oraz strajki pracowników w spółce Lotos Koleje przynoszącej olbrzymie zyski.

 

 

 

 

więcej

 

 

 

maj 2017

 

PUSZCZA BIAŁOWIESKA. CO DALEJ?

 

Komisja Europejska kilka dni temu otrzymała od polskiego ministerstwa środowiska odpowiedź w związku z wezwaniem do zaprzestania zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej.

 

 

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

maj 2017

 

ZMIANA USTAWY O ODPADACH

 

Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt zmiany ustawy o odpadach, który ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2017 roku. Nowa dyrektywa Unii Europejskiej wprowadza zapisy dotyczące zwiększenia recyklingu w każdym państwie członkowskim.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

kwiecień 2017

 

SZKOLNE REFERENDUM

 

Ponad 900 tysięcy podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum zostało złożonych w Sejmie.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

kwiecień 2017

 

KLUB OBYWATELSKI KOŁA PO WARSZAWA / ŻOLIBORZ

 

W Gimnazjum nr 55 w Warszawie, w dniu 19 kwietnia 2017 roku odbyło się spotkanie Klubu Obywatelskiego Koła Platformy Obywatelskiej na Żoliborzu.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

kwiecień 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

grudzień 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

czerwiec 2016

 

REWOLUCJA W ODNAWIALNYCH ŹRÓDŁACH ENERGII (OZE)

 

Sejm RP na pierwszym czerwcowym posiedzeniu znowelizował ustawę o odnawialnych źródłach energii.

 

 

 

 

więcej

 

 

 

czerwiec 2016

 

KONFERENCJA SAMORZĄDOWA PLATFORMY OBYWATELSKIEJ

 

W dniu 20 czerwca w Sali Kolumnowej Sejmu RP Platforma Obywatelska zorganizowała konferencję pn. „Europa Regionów – Rola polskich samorządów w realizacji polityki spójności Unii Europejskiej”.

 

 

więcej

 

 

 

 

maj 2016

 

ZMIANY W ENERGETYCE WIATROWEJ

 

Na 19-stym Posiedzeniu Sejmu RP posłowie przegłosowali nowe prawo dotyczące inwestycji w zakresie elektrowni wiatrowych.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

maj 2016

 

NOWA USTAWA O EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ PRZYJĘTA W SEJMIE

 

20 maja br. Sejm RP uchwalił nową ustawę o efektywności energetycznej. Istotą zaproponowanych zmian jest pełne wdrożenie zapisów zawartych w Dyrektywie o efektywności energetycznej, nakładającej na wszystkie kraje członkowskie UE obowiązek osiągnięcia określonego poziomu oszczędności energii do końca 2020 roku.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

maj 2016

 

NOWELIZACJA PRAWA ŁOWIECKIEGO

 

W dniu 20 maja br. Sejm RP znowelizował ustawę o prawie łowieckim. Wprowadza ona nowe zasady szacowania szkód łowieckich wyrządzanych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny oraz przy wykonywaniu polowania.

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

maj 2016

 

ZBIORNIK W ŚWINNEJ PORĘBIE ZOSTANIE UKOŃCZONY

 

Posłowie uchwalili ustawę o dokończeniu budowy zbiornika wodnego w Świnnej Porębie, zlokalizowanego w województwie małopolskim na rzece Skawie.

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

kwiecień 2016

 

NOWE ZASADY SPRZEDAŻY LASÓW W POLSCE

 

Sejm RP głosami posłów koalicji rządzącej znowelizował ustawę o lasach. Nowe prawo faworyzuje Przedsiębiorstwo Lasy Państwowe, które w przypadku chęci zakupu prywatnych gruntów leśnych oraz gruntów przygotowanych do zalesiania zyskuje prawo pierwokupu.

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

kwiecień 2016

 

PROJEKT USTAWY O GOSPODAROWANIU ODPADAMI W GMINACH

 

Sejm rozpatrzył w pierwszym czytaniu i skierował do dalszych prac w podkomisji poselski projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Istotą projektowanych zmian jest zobowiązanie gmin do powierzenia zadań z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi w drodze zamówienia, bezpośrednio spółkom gminnym w procedurze bezprzetargowej, z całkowitym wyłączeniem mechanizmów konkurencyjnych.

 

 

 

więcej

 

 

 

 

marzec 2016

 

WIĘCEJ FUNDUSZY DLA PARKÓW NARODOWYCH

 

Sejm znowelizował ustawę o lasach i ochronie przyrody. Jej istotą jest wsparcie parków narodowych z funduszu leśnego poprzez rozszerzenie katalogu ich działań, w zakresie możliwości tworzenia niezbędnej infrastruktury, wykupu gruntów i lepszej dbałości o chronione ekosystemy.

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

kwiecień 2014

 

TORBY PLASTIKOWE - DOBRODZIEJSTWO CZY PRZEKLEŃSTWO?

 

Przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja jasno wskazuje, że nadmierne zużycie jednorazowych toreb plastikowych na terenie UE jest niebezpieczne, ponieważ bardzo wiele z nich trafia później w formie odpadu do środowiska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

kwiecień 2014

 

ENERGIA JĄDROWA POD SPECJALNYM NADZOREM

 

Uchwalona nowelizacja Dyrektywy w sprawie bezpieczeństwa jądrowego ma na celu kompleksową poprawębezpieczeństwa przy eksploatacji tego rodzaju energii w takich obszarach jak zarządzanie, przejrzystość oraz gotowość i postępowanie na terenie obiektu.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

kwiecień 2014

 

SAMOCHODY (BEZ)GŁOŚNE!

 

Przyjęta przez Parlament regulacja w sprawie środków obniżających poziom hałasu w pojazdach silnikowych ma za zadanie przyczynić się do poprawy zdrowia publicznego obywateli Europy i zwiększenia ochrony środowiska naturalnego.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

marzec 2014

 

NOWY PROGRAM OBSERWACJI ZIEMI COPERNICUS ROZPOCZYNA DZIAŁANOŚĆ

 

 

Uchwalenie przez Parlament Programu Copernicus zapewni rozwój odpowiedniego poziomu infrastruktury do kompleksowego europejskiego systemu obserwacji Ziemi, poprzez rozmieszczenie zespołu satelitów.

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

marzec 2014

 

STOP DLA GAZÓW FLUOROWANYCH

 

 

Parlament Europejski przyjął zmianę rozporządzenia w zakresie stopniowego ograniczania stosowania gazów fluorowanych, mających wysoki współczynnik oddziaływania na efekt globalnego ocieplenia.

 

 

 

więcej

 

 

 

 

marzec 2014

 

KONGRES EUROPEJSKIEJ PARTII LUDOWEJ W DUBLINIE

 

 

W zeszłym tygodniu odbył się 2-dniowy Kongres Europejskiej Partii Ludowej w Dublinie. Na Kongresie wybrano nowego Przewodniczącego, a także swojego kandydata na Przewodniczącego Komisji Europejskiej.

 

 

 

więcej

 

 

 

 

 

luty 2014

 

TRZECI PROGRAM DZIAŁAŃ UNII W DZIEDZINIE ZDROWIA PRZYJĘTY

 

Program „Zdrowie na rzecz wzrostu gospodarczego” dysponujący budżetem 446 mln euro ma zachęcać do innowacji w zakresie ochrony zdrowia, zapewnić stabilność systemów opieki zdrowotnej, poprawiając zarazem dobrobyt europejskich obywateli.

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

 

 

luty 2014

 

XII POLSKI BAL WIOSNY W WIEDNIU

 

22 lutego 2014 roku odbył się XII Polski Bal Wiosny w Wiedniu. Wydarzenie to, miało miejsce w historycznym Pałacu Festel - położonym w najstarszej dzielnicy Wiednia.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

luty 2014

 

CZY NIEDŁUGI SZYNY PRZYJADĄ DO NAS Z CHIN I ROSJI?

 

W przyjętej rezolucji Parlament Europejski podkreślił potrzebę ratowania europejskiego przemysłu stalowego, którego wielkość produkcji została przez ostatnie lata bardzo poważnie ograniczona.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

 

luty 2014

 

MIĘSO POD KONTROLĄ

 

Parlament przyjął rezolucję wzywającą Komisję Europejską do zaostrzenia przepisów dotyczących obowiązkowego etykietowania.

 

 

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

 

luty 2014

 

POLITYKA KLIMATAYCZNA ZNOKAUTOWAŁA ENERGETYKĘ

 

W ramach długoterminowej polityki UE odnoszącej się do zmian klimatycznych do roku 2030, znalazło się wezwanie dla Komisji Europejskiej o ustanowienie wiążących celów redukcji gazów cieplarnianych o co najmniej 40% w stosunku do roku 1990.

 

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

styczeń 2014

 

BANGLADESZ NA SKRAJU WOJNY DOMOWEJ

 

Wybory powszechne w Bangladeszu, które zostały przeprowadzone w ostatnim czasie, nie miały nic wspólnego z regułami demokracji, z powodu ich całkowitego zbojkotowania przez główną partię opozycyjną i brak neutralnego nadzoru nad głosowaniem, popartego obecnością niezależnych obserwatorów, którzy mogliby zapobiec licznym próbom fałszerstw, do których dochodziło w przeszłości.

 

 

 

więcej

 

 

 

 

 

styczeń 2014

 

ILE PYŁKU W MIODZIE?

 

 

Przyjętą przez Parlament Europejski definicję pyłku kwiatowego, jako naturalnego komponentu miodu a nie jego odrębny składnik, należy uznać za sukces.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

 

styczeń 2014

 

TECHNOLOGIA WYCHWYTYWANIA I PODZIEMNEGO SKŁADOWANIA DWUTLENKU WĘGLA (CCS)

 

Przyjęty raport można uznać za umiarkowany sukces, bowiem podkreśla on rolę instalacji CCS, jako jednego z komplementarnych sposobów ograniczenia emisji CO2.

 

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

 

grudzień 2013

 

BRANŻA MOTORYZACYJNA TEŻ WALCZY Z EMISJAMI

 

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) przegłosowała negocjacyjny kompromis w sprawie wprowadzenia celu emisyjnego 95g CO2/km dla nowych samochodów osobowych od roku 2020.

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

 

grudzień 2013

 

EKOINNOWACJE – SPOSOBEM NA TWORZENIE NOWYCH MIEJSC PRACY W EUROPIE

 

Przyjęty przez Parlament Europejski raport dotyczący Ekoinnowacji to znaczący krok naprzód w nowym postrzeganiu mechanizmu, który łączy w sobie ochronę środowiska naturalnego z rozwojem, konkurencyjnością oraz tworzeniem nowych miejsc pracy.

 

 

 

więcej

 

 

 

 

grudzień 2013

 

POLITYKA KOSMICZNA DLA EUROPY

 

Uchwalony przez Parlament Europejski raport Poseł Niebler nadaje zupełnie nową jakość europejskiej polityce kosmicznej.

 

 

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

grudzień 2013

 

NASZE DANE W „CHMURZE OBLICZENIOWEJ”

 

Parlament Europejski przyjął raport dotyczący ustanowienia ram prawnych w sprawie wprowadzenia chmury obliczeniowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

grudzień 2013

 

PREMIERA FILMU „CZŁOWIEK Z NADZIEI” W PARLAMECIE EUROPEJSKIM

 

We wtorek 3 grudnia, swoją oficjalną premierę w Brukseli miał film Andrzeja Wajdy „Człowiek z nadziei” o zwykłym robotniku, który potrafił poruszyć serca tak wielu. To wielki film o wielkim człowieku Honorowym gościem wieczornej projekcji był jego główny bohater – Prezydent Lech Wałęsa.

 

 

 

galeria

 

 

 

 

listopad 2013

 

SYMPOZJUM W DOLINIE KRZEMOWEJ W SAN FRANCISCO

 

 

Udział w Sympozjum dotyczącym najnowszych osiągnięć w dziedzinie biotechnologii i nanotechnologii z wykorzystaniem najnowszych technologii IT pokazał, że patenty mogą rozwiązać wiele problemów medycznych.

 

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

 

listopad 2013

 

PROGRAM HORIZON 2020 NIEPOWTARZALNĄ SZANSĄ DLA EUROPEJSKIEJ NAUKI

 

Parlament Europejski, po wielu miesiącach intensywnych prac - 21 listopada b.r, przyjął Program Horizon 2020.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

listopad 2013

 

EUROPEJSKI SYSTEM RADIONAWIGACJI SATELITARNEJ

 

Galileo i EGNOS to bardzo ważne i uzupełniające się europejskie systemy nawigacji satelitarnej. System Galileo jest nawigacją wykorzystywaną nie tylko przez kierowców do wyznaczania najkrótszej drogi, ale również stosowaną szeroko w transporcie morskim i lotniczym.

 

 

 


więcej

 

 

 

 

 

listopad 2013

 

POLSKA ZWYCIĘZCĄ EUROBUDŻETU NA LATA 2014-2020

 

19 listopada, Parlament Europejski po wielu miesiącach negocjacji przegłosował długoterminowy budżet unijny na lata 2014-2020. Jego całkowita wielkość wynosi 960 miliardów euro.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

listopad 2013

 

CAŁA EUROPA BĘDZIE KORZYSTAĆ Z USŁUGI E-CALL

 

Rozporządzenie e-Call w głównym założeniu ma przyczynić się do ograniczenia następstw wypadków na drogach europejskich.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

listopad 2013

 

EUROPEJSKIE DNI WĘGLA W BRUKSELI

 

Wczoraj w Parlamencie Europejskim w Brukseli rozpoczęły się 4 Europejskie Dni Węgla. Obecność wicepremiera Janusza Piechocińskiego oraz jego czynny udział w panelu dyskusyjnym na temat przyszłości węgla w Europie potwierdza o jasno sprecyzowanym stanowisku polskiego rządu odnośnie tej kwestii.

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

październik 2013

 

REZOLUCJA KLIMATYCZNA – PRAWIE SATYSFAKCJONUJĄCA

 

Parlament Europejski pojedzie na listopadową konferencję klimatyczną ONZ w Warszawie ze zrównoważonym mandatem.

 

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

październik 2013

 

BUDŻET 2014 NA TAK W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

 

Parlament Europejski przegłosował dzisiaj oficjalne stanowisko dotyczące budżetu Unii Europejskiej na rok 2014.

 

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

październik 2013

 

NOWE REGULACJE DLA WYROBÓW MEDYCZNYCH I DIAGNOSTYKI

 

Przyjęte przez Parlament Europejski raporty Posłów D.Roth-Behrendt w sprawie wyrobów medycznych oraz P. Liese w sprawie wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro w sposób kompleksowy harmonizują kwestię bezpieczeństwa ich wytwarzania.

 

 

 

 

więcej

 

 

 

październik 2013

 

NIEDAWNE AKTY PRZEMOCY W IRAKU

 

W ostatnim okresie w Iraku niemal codziennie dochodzi do różnego rodzaju aktów przemocy. Nie ma dnia bez informacji o strzelaninach, zamachach bombowych, samochodach pułapkach, atakach samobójczych czy porwaniach. Unia Europejska zaniepokojona narastającym konfliktem debatowała nad tym problemem w Strasburgu 10 października.

 

więcej

 

 

 

 

październik 2013

 

SYSTEM HANDLU EMISJAMI – HAMULEC EUROPEJSKIEJ GOSPODARKI

 

Debata odbyła się 7 października 2013 r. w Strasburgu. Poruszono ważny temat z punktu widzenia Europy – kwestia dotycząca Systemu Handlu Emisjami (ETS). Rozmowa nad stanem europejskiego rynku dwutlenku węgla w roku 2012 jest dobrym wstępem do dyskusji nad kształtem reformy całego systemu.

 

więcej

 

 

 

 

październik 2013

 

ODSZEDŁ WILFRIED MARTENS, WYBITNY POLITYK EUROPEJSKI

 

1

Dziś rano, 9 października, z Brukseli nadeszła smutna wiadomość o śmierci Wilfrieda Martensa, jednego z najwybitniejszych i najważniejszych polityków w historii Unii Europejskiej, współtwórcy Europejskiej Partii Ludowej i jej wieloletniego przywódcy. Wilfried Martens dziewięciokrotnie sprawował urząd premiera Belgii, a od 1990 roku przewodził EPL. Jego śmierć to wielka strata dla europejskiej polityki.

 

 

 

 

październik 2013

 

WALKA O GAZ ŁUPKOWY

 

Jednym z najpoważniejszych błędów przyjętego sprawozdania Posła Zanoniego w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne na środowisko naturalne jest zapis mówiący o objęciu obowiązkiem sporządzenia takiej oceny już w fazie poszukiwawczej gazu łupkowego w momencie szczelinowania hydraulicznego. Zapis ten jest szczególnie niekorzystny z punktu widzenia inwestora, bowiem znacznie wydłuża fazę poszukiwawczą złóż gazu łupkowego.

 

więcej

 

 

 

 

 

październik 2013

 

DYREKTYWA TYTONIOWA - SLIMY TAK, MENTOLE JESZCZE 8 LAT

 

Wyniki dzisiejszego głosowania dotyczące Dyrektywy Tytoniowej można uznać za sukces. Prawie wszystkie kwestie priorytetowe z punktu widzenia Polski udało się wygrać. Nie udało uniknąć się wprowadzenia tzw. pozytywnej listy dodatków, co może skutkować zakazem produkcji papierosów mentolowych. Przyjęta została jednak poprawka mówiąca o 8 – letnim w sumie okresie przejściowym na używanie mentolu.

 

więcej