logoPOlogoPlogoEPL

logoPO

 

MARIA SKŁODOWSKA-CURIE ZAWITAŁA DO UNIWERSYTETU SWOJEGO IMIENIA

 

Wystawa "Maria Skłodowska-Curie w służbie nauki wczoraj i dziś" gości na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dzięki prof. dr hab. Iwonie Hofman.

 

Od 3 października, przez miesiąc, na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie można oglądać wystawę poświęconą najwybitniejszej polskiej uczonej - Marii Curie-Skłodowskiej.

 

Wystawa pt. "Maria Skłodowska-Curie w służbie nauki wczoraj i dziś" była prezentowana w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli w stulecie przyznania naszej uczonej Nagrody Nobla. Wydarzenie było hołdem złożonym tej niezwykłej Polce oraz okazją do zaprezentowania na forum europejskim jej biografii oraz wkładu w naukę w dziedzinach fizyki, chemii i medycyny na przestrzeni ostatnich 100 lat.

 

Wystawa jest wynikiem współpracy pomiędzy Eurodeputowaną Jolantą Hibner i Komisją Europejską. W organizację ekspozycji włączył się unit Komisji - Marie Curie Actions.

 

Wystawę w Lublinie otworzył prof. dr hab. Grzegorz Janusz, dziekan Wydziału Politologii. Towarzyszyły mu Panie prodziekan - prof. dr hab. Maria Marczewska-Rytko oraz prof. dr hab. Iwona Hofman, inicjatorka zaprezentowania ekspozycji w Lublinie.

 

Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem studentów oraz pracowników uniwersytetu. Była także okazją do przywitania studentów I roku. Wspomnieć należy, że 22 października br. wystawa ma być elementem poprzedzającym inaugurację roku akademickiego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

 

Prof. dr hab. Iwona Hofman, prodziekan ds. studenckich Wydziału Politologii, podczas otwarcia wystawy mówiła dlaczego warto przypomnieć sylwetkę imienniczki uniwersytetu: "Wystawa poświęcona najwybitniejszej polskiej uczonej była prezentowana w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli w ubiegłym roku, w stulecie przyznania jej Nagrody Nobla. Ekspozycja pokazuje życie zawodowe i prywatne noblistki. Najciekawsze są jej listy i pamiętniki, dzięki którym widzimy kobietę, która wychowuje dzieci, ale też ciągle pracuje naukowo".

Podkreślić należy, że otwarcie ekspozycji cieszyło się dużym zainteresowaniem mediów lokalnych, które z zainteresowaniem informowały o inicjatywie:

 

Relacja z otwarcia wystawy w Panoramie Lubelskiej TVP:

 

relacja1

 

 

relacja2

 

 

relacja3

 

 

relacja4

 

 

relacja5

 

 

relacja6

 

 

Informacja o wystawie została także zamieszczona na stronach Wydziału i Uniwersytetu:

 

link1

 

 

link2